Prezes naszej izby Pan Andrzej Łyko w dniach 12 -15 listopada br. wziął udział w wizycie studyjnej w Tampere w Finlandii. W wizycie uczestniczyli przedstawiciele 7 podmiotów – członków Wielkopolskiego Forum Inteligentnych Specjalizacji.
Pobyt w Tampere miał na celu zapoznanie się z metodami działania instytucji, organizacji i przedsiębiorstw zlokalizowanych w mieście i regionie w zakresie rozwoju gospodarczego opartego na ITC, digitalizacji, sztucznej inteligencji i przemysłu 4.0.
Oprócz Polskiej Izby Gospodarczej Importerów, Eksporterów i Kooperacji w naszej grupie byli przedstawiciele firm: naszego członka – firmy NGK Pharma i YouNick Mint, przedstawicielki nauki: Instytutu Chemii Bioorganicznej PAN, Uniwersytetu Ekonomicznego i Przyrodniczego oraz Wielkopolskiej Izby Przemysłowo – Handlowej.
Tampere, położone w południowo – zachodniej Finlandii jest trzecim miastem w kraju, stolicą regionu Pirkanmaa i ważnym ośrodkiem gospodarczym, z historią centrum przemysłowego i późniejszą transformacją w kierunku hubu nowoczesnej gospodarki z rozwiniętymi usługami ICT, badań i innowacji oraz przemysłu 4.0. Wiele z obecnych nowoczesnych i prorozwojowych firm i instytucji powstało na gruzach upadłej firmy Nokia, która miała siedzibę w Tampere. Region Tampere należy do najbardziej rozwiniętych pod względem innowacyjności regionów UE ze stałą tendencją wzrostową.
W trakcie wizyty zapoznaliśmy się z 15 prezentacjami następujących instytucji:
– miasta Tampere,
– Rady regionu Tampere,
– organizacji Business Tampere,
– Uniwersytetu Tampere,
– firmy high-tech DIMECC,
– organizacji usług ochrony zdrowia Regionu Pirkanmaa,
– The Baltic Institute of Finland, która to organizacja była głównym organizatorem I koordynatorem naszej wizyty.
Z przedstawionych prezentacji i przeprowadzonych rozmów nasuwają się dwa podstawowe wnioski. Sukcesy regionu Tampere w rozwoju innowacyjnej gospodarki, transformacji cyfrowej, wykorzystaniu AI, budowaniu zrównoważonego, nowoczesnego przemysłu, technologii medycznych, półprzewodników i biotechnologii wynikają w głównej mierze ze ścisłej współpracy wszystkich podmiotów, ze stworzenia ekosystemu prorozwojowego, dzieleniu się zadaniami, stałej wymianie informacji i doświadczeń oraz dzieleniu się ryzykiem, korzyściami i kosztami związanymi z tworzeniem nowego biznesu. Drugim czynnikiem przyczyniającym się do szybkiego rozwoju jest szeroka współpraca tego ekosystemu z zagranicą tak w ramach UE, najbardziej nowoczesnymi gospodarkami (USA czy Azji wschodniej), jak i instytucji regionalnych takich jak Baltic Institute of Finland – podmiotu zajmującego się współpracą z krajami basenu Bałtyku w tym przygotowującego i wdrażającego strategię rozwoju Regionu Morza Bałtyckiego. Rozwój współpracy z Polską jest w tym zakresie niesłychanie interesujący i ważny gdyż gospodarka Polska jest w ocenie partnerów fińskich najsilniejsza w regionie Bałtyku. Gospodarki krajów skandynawskich czy Łotwy, Litwy i Estonii są dużo mniejsze. Polska ponadto stawia mocno na rozwój nowoczesnych dziedzin gospodarki tak jak Finlandia.
Działanie realizowane w ramach projektu „Wielkopolskie Inteligentne Specjalizacje – Ekosystem na rzecz neutralności klimatycznej (WIS-E NET ZERO)”. Projekt realizowany i finansowany jest z Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027 w ramach Priorytetu 1 Fundusze Europejskie dla Wielkopolskiej Gospodarki; Działanie 1.7 Wzmocnienie procesu przedsiębiorczego odkrywania i promocja gospodarki w regionie.
link do publikacji na stronie Urzędu Marszałkowskiego: https://www.umww.pl/wizyta-studyjna-w-tampere-finlandia