Wizyta przedstawicieli chińskiej prowincji Hubei

W dniu 17.08.2023 Polska Izba Gospodarcza Importerów, Eksporterów i Kooperacji wspólnie z Wielkopolskim Klubem Kapitału gościła przedstawicieli chińskiej prowincji Hubei oraz miasta Wuhan. Na czele siedmioosobowej chińskiej delegacji stał Pan Liu Daowei, drugi sekretarz Departamentu Handlu Prowincji Hubei oraz Pan Li Dongfu, dyrektor wydziału rozwoju rynku w departamencie handlu.

Spotkanie było okazją do wymiany informacji na temat możliwości współpracy pomiędzy regionami oraz przedsiębiorcami z Chin i Polski. Podczas spotkania była również okazja do zaprezentowania swojej oferty przez firmy członkowskie naszych organizacji, w szczególności goście z Chin byli bardzo zainteresowani importem polskich produktów spożywczych. Strona chińska zadeklarowała wszelką pomoc dla firm z Polski zainteresowanych współpracą z prowincją Hubei.

Podczas spotkania zaproponowano również podpisanie umowy o współpracy, która została przyjęta pozytywnie.

Chiny są drugą co do wielkości gospodarką świata, największym eksporterem i posiadają największe rezerwy walutowe na świecie. Jednak, mimo że Chiny mają jeden z najszybciej rosnących PKB na świecie, ich wzrost gospodarczy został gwałtownie spowolniony do 2,3% w 2020 r. w porównaniu z 6% w 2019 r. ze względu na wpływ pandemii Covid-19. Rząd dąży do zwiększenia innowacyjności i konsumpcji krajowej oraz rozwoju sektora usług i prywatnej przedsiębiorczości. Priorytetem jest rozwój branż zaawansowanych technologicznie. Chiny stanowią ogromny rynek zbytu dla firm z prawie wszystkich sektorów, a siła nabywcza konsumentów konsekwentnie rośnie. Jednocześnie jest to rynek silnie chroniony barierami pozataryfowymi, a tamtejszych konsumentów charakteryzują wysokie wymagania i nawyki pod wieloma względami odmienne od zachodnich. Unia Europejska jest najważniejszym partnerem handlowym Chin.

Miasto Wuhan jest jednym z największych ośrodków gospodarczych współczesnych Chin z dużym udziałem kapitału wielkich światowych korporacji; posiada rozwinięty przemysł wysokich technologii, hutnictwo metali, przemysł włókienniczy, spożywczy, maszynowy, stoczniowy, samochodowy, chemiczny oraz rafineryjny. Miasto pełni rolę centralnego węzła komunikacyjnego, jest to również duży port nad rzeką Jangcy oraz port lotniczy Wuhan-Tianhe. Wuhan to trzecie miasto w kraju po Pekinie i Szanghaju pod względem poziomu szkolnictwa wyższego.

Więcej informacji nt. prowincji Hubei na oficjalnej stronie:  http://en.hubei.gov.cn/

Informacje nt. Wuhan, w tym informacje gospodarcze: https://english.wuhan.gov.cn/

Udostępnij ten post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email