Europejski Tydzień Regionów i Miast w Brukseli – podsumowanie wizyty

Pani Dyrektor Iwona Wesołek z Polskiej Izby Gospodarczej Importerów, Eksporterów i Kooperacji wzięła udział w 22. edycji Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast, który odbył się w Brukseli. To prestiżowe wydarzenie odbywało się w dniach 7-10 października 2024 roku i zgromadziło ok. 5000 przedstawicieli samorządów, instytucji unijnych  przedstawicieli firm prywatnych, instytucji finansowych, stowarzyszeń europejskich i krajowych, naukowców oraz organizacji pozarządowych z całej Europy.

Konferencja była platformą do wymiany doświadczeń, pomysłów i najlepszych praktyk dotyczących rozwoju regionalnego oraz zrównoważonego rozwoju miast. W tym roku duży nacisk położono na zieloną transformację, cyfryzację, wzmocnienie współpracy transgranicznej oraz adaptację regionów do zmian klimatycznych.

Pani Dyrektor Wesołek uczestniczyła w panelach dyskusyjnych związanych z wspieraniem małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w obliczu wyzwań klimatycznych i technologicznych. Spotkania te podkreśliły potrzebę intensyfikacji współpracy między sektorem prywatnym a administracją publiczną w celu przyspieszenia innowacji i zrównoważonego rozwoju.

Jednym z głównych wniosków z wydarzenia była rola regionów jako kluczowych aktorów w realizacji celów zrównoważonego rozwoju oraz konieczność lepszego wykorzystania funduszy europejskich na lokalne projekty.

Częścią agendy przedsięwzięcia były wizyty w Biurze Informacyjnym Województwa Wielkopolskiego w Brukseli oraz na Katolickim Uniwersytecie w Leuven.

Spotkanie w Biurze Informacyjnym Wielkopolski miało na celu zapoznanie uczestników z zakresem działań realizowanych przez tą jednostkę Urzędu Marszałkowskiego, w szczególności dotyczących unijnych polityk ds. badań i innowacji oraz przedstawienie potencjału wielkopolskich przedsiębiorstw, jednostek sektora nauki i instytucji otoczenia biznesu uczestniczących w delegacji.

Wizyta w KU Leuven, zajmującym najwyższe pozycje w rankingach uczelni na świecie dotyczących innowacyjności i transferu technologii, pozwoliła uczestnikom delegacji poznać funkcjonowanie polityki internacjonalizacji, komercjalizacji badań, współpracy z biznesem i budowania sieci łączącej Uniwersytet z MŚP, międzynarodowymi korporacjami, samorządami, władzami regionalnymi i NGO-sami.

Więcej informacji: https://www.umww.pl/uczestnicy-wielkopolskiego-ekosystemu-innowacji-na-europejskim-tygodniu-regionow-i-miast-w-brukseli

Działanie realizowane w ramach projektu „Wielkopolskie Inteligentne Specjalizacje – Ekosystem na rzecz neutralności klimatycznej (WIS-E NET ZERO)”. Projekt realizowany i finansowany jest z Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski na lata 2021-2027 w ramach Priorytetu 1 Fundusze Europejskie dla Wielkopolskiej Gospodarki; Działanie 1.7 Wzmocnienie procesu przedsiębiorczego odkrywania i promocja gospodarki w regionie.

 #FunduszeUE  #FunduszeEuropejskie  #EURegionsWeek

Udostępnij ten post

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on print
Share on email